ז'ורנל

הצג משקל
קליל
72pt

לאוקפי גוף חום-כהה בעל מרקם קטיפתי, ראש בהיר וגפיים ואחוריים מפוספסות בלבן.

48pt

בשל הפסים בחלקו האחורי, דומה האוקפי לזברה מרחוק. הסברה היא כי הפסים משמשים את הגורים לזיהוי האם ביער הגשם הצפוף ומעקב אחריה, וכן להסוואה.

32pt

האוקפי דומה לג'ירפה בצורת גופו, אך צווארו קצר בהרבה (אם כי הוא ארוך מצווארו של הסוס). לשני הזנים לשון כחולה, גמישה וארוכה (30 ס"מ לערך) המשמשת אותם לקטיפת עלים וניצנים מעצים. לשון האוקפי ארוכה דיה עד כי הוא מסוגל לשטוף את עפעפיו ולנקות את אוזניו בעזרתה. למעשה, הוא מהיונקים הבודדים המסוגלים ללקק את אוזני עצמם.

18pt

האוקאפי פעיל בשעות היום בעיקר, אך נצפה מלקט מזון גם בשעות הלילה המאוחרות, וחי לרוב בגפו. הוא חובר לבני מינו רק על-מנת להתרבות. בתקופת הייחום הריון של נקבת אוקפי נמשך בין 421 ל-457 ימים, והמלטות מתרחשות בין אוגוסט לאוקטובר. בכל המלטה נולד צאצא יחיד, השוקל בין 14 ל-30 ק"ג. בימיו הראשונים הוא נצמד לאמו. לאחר מכן, למשך מספר חודשים, הוא כמעט ולא עושה דבר מלבד שינה ויניקה, ובכך הוא מנצל את האנרגיה שלו ביעילות לגדילה.

12pt

באמצעות גלים תת-קוליים. תוחלת החיים של האוקפי בשבי נעה בין 15 ל-30 שנים. אוזני האוקפי הן גדולות ומסייעות לו לאתר את טורפו, הנמר. לזכרים קרניים קצרות ומכוסות עור. בסוף תקופה זו, יש לו מספיק אנרגיה כדי להפעיל את מעיו לראשונה ולעשות את צרכיו. האוקאפי היה ידוע כבר במצרים העתיקה. זמן קצר לאחר "גילויו" על ידי האירופאים, נתגלו ציורים חרוטים של האוקפי במצרים. במשך שנים רבות האירופאים באפריקה שמעו על חיה, אותה החלו לכנות "החד-קרן האפריקאי". ברישומי מסע המחקר שלו מקונגו, הזכיר הנרי מרון סטנלי "סוג של חמור, אשר הילידים מכנים 'אָטִי'". מאוחר יותר זיהו אותו המלומדים כאוקפי. ייתכן כי החוקרים ראו את צידו האחורי של אוקפי במנוסתו דרך השדות, מה שהוביל להשערה כי זהו מין זברה נוסף החי ביערות הגשם. כאשר סר הנרי ג'ונסטון, מושלה הבריטי של אוגנדה, גילה כי איש גרמני מתכנן למכור תושבים פיגמים לתצוגה באירופה, הוא הציל אותם והבטיח להשיבם הביתה. כאות לתודתם לו, סיפקו הפיגמים את סקרנותו של ג'ונסטון אודות החיה שהוזכרה בספרו של סטנלי. ג'ונסטון הופתע מעקבות האוקפי שהראו לו הילידים. הוא ציפה להתחקות אחר עקבותיו של סוס שוכן יערות, שכן כך הוא תואר על ידי הילידים, אך העקבות שגילה היו של בהמה שסועת פרסות. למרות שג'ונסטון לא ראה אוקפי בעצמו, הוא הצליח להשיג דגימות עור מפוספס וגולגולת. על סמך גולגולת זו סווג האוקאפי כקרוב משפחה של הג'ירפה. המין הוכר רשמית כ-Okapia johnstoni ב-1902. הפרט החי הראשון באירופה הגיע לאנטוורפן ב-1918. האוקפי הראשון בצפון אמריקה הגיע לגן החיות של הברונקס דרך אנטוורפן ב-1937. האוקפי הראשון בשבי נולד בגן החיות ברוּקפילד באילינוי, אשר גם מנהל את תוכנית ההישרדות של האוקאפי עבור ארגון גני החיות והאקווריומים האמריקאי. אוקפים נפוצים היום למדי בגני חיות בצפון אמריקה ואירופה. למרות שהאוקפי אינו מוגדר כמין בסכנת הכחדה, הישרדות המין מאוימת על ידי הרס אזורי המחיה שלהם וציד בלתי חוקי (ולכן מצב שימורו מסווג כקרוב לסיכון (NT)). עבודת השימור בקונגו, הכוללת המשך לימוד של התנהגות האוקפי, הביאה ליצירת שמורת-בר לאוקפי במדינה ב-1992. מלחמת האזרחים בקונגו היוותה איום הן על האוקאפי והן על אנשי השימור בשמורה. ב-8 ביוני 2006, לראשונה מאז 1959, דיווחו מדענים על גילוי ראיות לקיום אוקפים ששרדו בטבע בפארק הלאומי של וירונגה בקונגו. [עריכה]

14pt

אוֹקָפִּי (או אוקאפי; שם מדעי: Okapia), סוג פרסתן מעלה גירה ממשפחת הג'ירפיים הכולל מין יחיד: אוקפי מפוספס (Okapia johnstoni). הסוג מכונה "Okapia" בשל כינויו בקרב הילידים. כינוי המין "johnstoni" הוא אות הוקרה לחוקר סר הארי ג'ונסטון, אשר ארגן את המשלחת הראשונה אשר רכשה אוקפי מיער איטורי בקונגו לצרכים מדעיים. האוקפי חי בטבע רק בצפון קונגו (ובעיקר ביער הגשם איטורי), אך מצוי בשפע בגני חיות באירופה ובצפון אמריקה. הידע המעורפל על האוקאפי הוביל את החברה לקריפטוזואולוגיה להשתמש בו כסמלהּ.

מפות תווים
א ב ג ד ה ו ז ח ט י
כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר
ש ת